Audi zakończyło produkcję R8 e-tron po zaledwie roku

Niemiecki producent oficjalnie zakończył produkcję swojego jedynego w pełni elektrycznego supersamochodu. Audi R8 e-tron znika z rynku po niewiele ponad roku od jego wprowadzenia.

Nowa generacja R8 e-tron została zaprezentowana na początku 2015 roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Model bazuje oczywiście na standardowym R8, lecz został nieco dostosowany – z zewnątrz posiada inne zderzaki, atrapę osłony chłodnicy, felgi, a także tylny spoiler. W środku różnic nie znajdziemy zbyt wielu.

Największą różnicą jest dodatkowa półka za fotelami z powodu braku silnika spalinowego. R8 e-tron ma moc 430 koni mechanicznych i moment obrotowy wynoszący aż 920 Nm. To pozwala na przyspieszenie do pierwszej „setki” w zaledwie 3,9 sekundy, a prędkość maksymalna jest ograniczona do 210 km/h. Dzięki nowego typu akumulatorom, zasięg samochodu wynosi ponad 450 km.

Audi w nieco ponad roku od wprowadzenia do europejskiej oferty sprzedało około 100 egzemplarzy, każdy po 1 milion euro. Po zarobieniu 100 milionów euro firma postanowiła zakończyć sprzedaż modelu z powodu „słabych wyników sprzedaży”.

Ciężko jest to zrozumieć, gdy samochód jest bardzo niszowy, a w dodatku nigdy nie był promowany przez markę. Dostępny był wyłącznie w Europie, lecz nie był on dostępny w oficjalnych punktach sprzedaży, a chętnych odsyłano do kontaktu z centralą firmy w Niemczech. Nie odbyła się również żadna oficjalna prezentacja modelu, a podziwiać go można było jedynie podczas targów motoryzacyjnych.

Audi R8 e-tron

źródło: Car and Driver

TEST: Ford Kuga Plug-in Hybrid 2.5 225 KM - pierwsza jazda

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz