Apple wkrótce wprowadzi CarKey – cyfrowy kluczyk do samochodów

Smartfony zastąpiły już wiele urządzeń. Wkrótce staną się one również kluczykiem do samochodów.

Dzisiejsze telefony komórkowe, czy jak kto woli – smartfony, to zupełnie co innego niż kilkanaście lat temu. Dziś nie tylko możemy nimi dzwonić, pisać SMS-y, uruchomić kalkulator, czy pograć w proste gry. Smartfon to pełnoprawny mini-komputer z dużym wyświetlaczem o ogromnej rozdzielczości oraz potężnym procesorem wielordzeniowym. W międzyczasie jest to też aparatami z często nawet 5 obiektywami, latarka, kalendarz, konsola do gier, przenośny odtwarzacz filmów, urządzenie do płatności, identyfikacji, zamawiania transportu… i tak można praktycznie w nieskończoność.

Wkrótce telefony mają zastąpić kluczyki do samochodów. Te już dziś są często bezprzewodowe i musimy mieć je jedynie ze sobą np. w kieszeni, a wkrótce będziemy mogli o nich całkowicie zapomnieć. Jako pierwsze w tej kwestii ma być Apple, które pracuje nad usługą CarKey, która zostanie wbudowana z iPhone’y oraz zegarki z serii Apple Watch.

Kluczyki w BMW od kilku lat to mini-smartfony do obsługi samochodu.

Ta ma się pojawić wraz z aktualizacją oznaczoną numerem 13.4. Użytkownicy będą mogli w ten sposób zabezpieczyć dostęp do samochodów, które posiadają standard DigitalKey 1.0 opracowany przez Car Connectivity Consortium. Otwarcie i zamknięcie samochodu nastąpi poprzez zbliżenie telefonu lub zegarka do odpowiedniego miejsca w samochodzie, co dodatkowo może być zabezpieczone kodem PIN lub odciskiem palca.

Technologia ma być nie tylko zwiększeniem bezpieczeństwa, lecz również ułatwi udostępnienie samochodu osobom trzecim i zarządzenia kto ma dostęp do pojazdu. Wkrótce tę technologię powinniśmy szeroko zobaczyć w samochodach m.in. Mercedesa, Volkswagena, Hyundaia, Hondy oraz General Motors. Wkrótce podobną usługę korzystającą z DigitalKey powinniśmy uświadczyć w urządzeniach Samsunga oraz LG.

Porsche Cayenne GTS – test przyspieszenia

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz