Toyota rezygnuje z silników V8

Jednostka będzie sukcesywnie zastępowania motorem V6 wspomaganym podwójnym turbo.

Przez coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin, świat motoryzacji powoli żegna się z wielolitrażowymi jednostkami. Chociaż pewna część producentów (np. Lamborghini) zadeklarowała, że zatrzyma takie silniki jak najdłużej, tak zdecydowana większość ulega naciskom z góry i rezygnuje z potężnych motorów. Do ich grona, według pogłosek zamierza w najbliższych latach dołączyć Toyota.

Z portalem The Drive skontaktował się anonimowy informator, który przekazał, że fabryka marki w stanie Alabama otrzymała instrukcję wyprodukowana na zapas 30 tysięcy egzemplarzy silników V8, a następnie jej linie produkcyjne przystosowane mają zostać do budowania jednostek V6. Zakład w Japonii, gdzie również składane są V8-ki pracować ma bez zmian, jednak w ciągu 2-3 lat także przystosowany ma zostać do produkcji mniejszych motorów.

Autami Toyoty, które wykorzystują silniki V8 są modele Tundra czy Land Cruiser. Pierwsze wymienione auto, według dotychczasowych pogłosek w 2021 roku otrzymać miało nową generację. Jedną ze zmian miało być przejście z jednostki V8 na V6 twin-turbo, informacje przekazane przez tajemniczego informatora potwierdzają tę plotkę.

Chociaż w tym momencie wydaje się być już pewne, że Toyota zrezygnuje niebawem z V8, tak życie silnika w Lexusie wydaje się być niezagrożone. Pod koniec zeszłego roku dotarła do nas informacja o tym, że Lexus wystartuje w 24-godzinnym wyścigu na Nurburgring z nowym silnikiem V8. Motor ten przeniesiony ma planowo zostać do przyszłych, sportowych maszyn firmy.

2021 Lexus LC500

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: The Drive

TEST: 2020 Skoda Octavia Combi 2.0 TDI 150 KM DSG

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz